II K 368/18 - wyrok Sąd Rejonowy w Sanoku z 2018-07-18

Sygn. akt II K 368/18

PR 1 Ds 535.18

WYROK NAKAZOWY

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 18 lipca 2018r.

Sąd Rejonowy w Sanoku II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący: SSR Anna Szewczyk-Nabrzeżny

Protokolant: st.sekr.sądowy Joanna Stabryła

bez udziału stron

po rozpoznaniu w postępowaniu nakazowym w dniu 18 lipca 2018r. w S. sprawy z oskarżenia publicznego Prokuratury Rejonowej w Sanoku przeciwko

P. F. s. M. i M. z domu Z., ur. (...) w S. , zam. S. , ul. (...)

oskarżonemu o to, że :

będąc uprzednio skazany prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Sanoku II Wydział Karny sygn. akt II K 508/09 z dnia 29.10.2009r. na karę pozbawienia wolności w ciągu pięciu lat po odbyciu co najmniej sześciu miesięcy pozbawienia wolności ponownie popełnił przestępstwo umyślne podobne w ten sposób ,że w dniu 26 sierpnia 2017r. w S. woj. (...) , działając wspólnie i w porozumieniu z czterema nieustalonymi mężczyznami po uprzednim wyłamaniu zamków w drzwiach wejściowych wdarł się do mieszkania H. D. ,a następnie dokonał jego pobicia w ten sposób , że zadając pięściami uderzenia oraz kopiąc go spowodował u niego obrażenia ciała w postaci stłuczenia klatki piersiowej , stłuczenia okolicy lędźwiowej, licznych sińców i otarć naskórka pleców oraz okolicy karkowej , które to obrażenia ciała stanowią rozstrój zdrowia na okres poniżej siedmiu dni przy czym w chwili zdarzenia był on narażony na bezpośrednie niebezpieczeństwo doznania skutków urazowych określonych w art. 157 § 1 k.k. oraz kierowali do niego groźby karalne pobicia oraz zabójstwa przy czym groźby te w zagrożonym wzbudziły uzasadnioną obawę ,że zostaną spełnione

- tj. o przestępstwo z art. 190 § 1 k.k. , art. 193 k.k. i art. 158 § 1 k.k. w zw. z art. 64 § 1 k.k. i w zw. z art. 11 § 2 k.k.

I. U z n a j e

oskarżonego P. F. za winnego popełnienia czynu wyżej opisanego, a stanowiącego przestępstwo z art. 190 § 1 k.k. , art. 193 k.k. i art. 158 § 1 k.k. w zw. z art. 64 § 1 k.k. i w zw. z art. 11 § 2 k.k. i za to na podstawie art. 158 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 3 k.k. przy zastosowaniu art. 37a k.k. i w zw. z art. 34 § 1 k.k., art. 34 § 1a pkt 1 k.k. i art. 35 § 1 k.k.

s k a z u j e

go na karę 1 ( jednego) roku i 5 (pięciu ) miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 40 (czterdziestu) godzin w stosunku miesięcznym.

III. Na podstawie art. 624 §1 k.p.k. w zw. z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 23.06.1973r. o opłatach w sprawach karnych z w a l n i a oskarżonego w całości od obowiązku zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kosztów sądowych i nie wymierza mu opłaty.

SSR Anna Szewczyk-Nabrzeżny

POUCZENIE O UPRAWNIENIACH I OBOWIĄZKACH

Sąd może wydać wyrok nakazowy:

1)  w wypadkach pozwalających na orzeczenie kary ograniczenia wolności lub grzywny w sprawach, w których prowadzono dochodzenie, uznając na podstawie zebranego w postępowaniu przygotowawczym materiału, że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne;

2)  jeżeli na podstawie zebranych dowodów okoliczności czynu i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości (art. 500 § 1 i § 3)1 ).

Sąd wydaje wyrok nakazowy na posiedzeniu bez udziału stron (art. 500 § 4).

Od wyroku nakazowego może zostać złożony sprzeciw. Prawo do złożenia sprzeciwu przysługuje oskarżonemu i oskarżycielowi. Sprzeciw wnosi się do sądu, który wydał wyrok nakazowy, w terminie 7 dni od doręczenia tego wyroku (art. 506 § 1). W sprzeciwie należy wskazać:

1)  organ, do którego sprzeciw jest kierowany, oraz sygnaturę sprawy, której sprzeciw dotyczy;

2)  oznaczenie oraz adres wnoszącego sprzeciw;

3)  treść sprzeciwu;

4)  datę i podpis składającego sprzeciw (za osobę, która nie może się podpisać, sprzeciw podpisuje osoba przez nią upoważniona, ze wskazaniem przyczyny złożenia swego podpisu; art. 119).

Do biegu wskazanego 7-dniowego terminu nie wlicza się dnia, od którego liczy się ten termin. Jeżeli koniec tego terminu przypadnie na dzień uznany ustawowo za dzień wolny od pracy, czynność można wykonać następnego dnia (art. 123 § 1 i § 3). Termin jest zachowany, jeżeli przed jego upływem sprzeciw zostanie złożony bezpośrednio w sądzie albo:

1)  nadany w placówce podmiotu zajmującego się doręczaniem korespondencji na terenie Unii Europejskiej;

2)  nadany w polskim urzędzie konsularnym;

3)  złożony przez żołnierza, z wyjątkiem żołnierza pełniącego terytorialną służbę wojskową dyspozycyjnie, w dowództwie jednostki wojskowej;

4)  złożony przez osobę pozbawioną wolności w administracji odpowiedniego zakładu;

5)  złożony przez członka załogi polskiego statku morskiego kapitanowi statku (art. 124).

Sprzeciw wniesiony po terminie lub przez osobę nieuprawnioną nie zostanie przyjęty (art. 506 § 2).

W razie wniesienia sprzeciwu wyrok nakazowy traci moc, a sprawa będzie podlegała rozpoznaniu na zasadach ogólnych (art. 506 § 3).

Sprzeciw może być cofnięty do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej (art. 506 § 5).

Wyrok nakazowy, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub sprzeciw cofnięto, staje się prawomocny (art. 507).

1)  podane w nawiasach przepisy oznaczają odpowiednie artykuły ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1749, 2138 i 2261).

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Lucyna Rakoczy
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Sanoku
Osoba, która wytworzyła informację:  Anna Szewczyk-Nabrzeżny
Data wytworzenia informacji: